Об’єднати зусилля підприємців, навчальних закладів, селищної ради, екологічних організацій та активістів заради якісної промоційної кампанії стосовно поводження з відходами. Про це домовились на публічній консультації у  Якушинецькій ОТГ 27 лютого, 2018 року.

Під час публічної консультації обговорювали актуальні питання, що стосувались поводження з твердими побутовими відходами. Адже подальше забруднення зелених зон, грунтів, домогосподарств та підземних вод призведе до підвищення рівня захворюваності мешканців ОТГ та занедбання території.

За словами голови Якушинецької ОТГ Василя Романюка, громада вже запровадила роздільний збір сміття,  встановлено 70 контейнерів для ПЕТ-пляшок та 20 – для скла, інші відходи забирає машина у спеціальних маркованих мішках, згідно встановленого графіку.

“Ми проводили роз’яснювальну роботу з мешканцями, щодо сортування відходів. Більш посилено працювали з школярами, проводили екологічні уроки на батьківських зборах. Потрібно, аби більше мешканців користувались маркованими мішками,, а харчові відходи компостували”, зазначив він.

Однак мешканці громади зазначали, що часто графік вивозу сміття порушується, машина може не приїхати в зазначений день, а самі марковані мішки для сміття   неякісні.

Як пояснив підрядник Максим Кулик, збої у графіку збору сміття відбувалися через  погані дороги та несприятливі погодні умови, а щодо пакетів, то він впевнений, що вони відповідають усім стандартам та нормам:

“Найближчим часом ми відновимо звичний графік. А щодо пакетів, то, як показує практика, люди часто використовують сміттєві мішки не за призначенням, від чого вони псуються”.

Крім цього, як зазначили під час консультації, пакети для відходів мешканці купують неактивно, є декілька вулиць, де люди взагалі не користуються цією послугою. Це може означати, що вони або вивозять сміття у місто, або викидають деінде на території ОТГ.

Згідно із законодавством з 1 січня 2018 року заборонено захоронення неперероблених відходів. Тому органам місцевого самоврядування потрібно забезпечити сортування відходів для переробки та утилізації. Як зауважила Юлія Федорова, начальниця відділу Державної екологічної інспекції у Вінницькій області:

“У вас є муніципальна інспекція, яка має повноваження штрафувати жителів, які викидають сміття у неналежних місцях”.

Як вважають у Якушинецькій ОТГ, важливо також провести інформаційну кампанію  про правильне поводження з відходами. Ініціаторки програми “Екологічне місто” поділились власним досвідом проведення інформаційних кампаній, ознайомили з просвітницькою продукцією.

“Є у нас розроблені екологічні уроки для учнів середньої та старшої школи, маємо еко-календар, настільну гру, роз’яснювальні буклети, а також величезний досвід проведення різноманітних заходів”, розповіла Надія Лінчук, координаторка програми “Екологічне місто”.

На думку Олени Данілової, представниці ГО “Центр UA” сортування та поводження з відходами це не лише проблема Якушинецької громади, а й всієї України. На щастя, у світі вже є безліч успішних прикладів, як сортування сміття увійшло в щоденне життя і сільської, і міської місцевості:

“І ми рано чи пізно будемо сортувати, важливо це зробити швидше, щоб не забруднювати підземні води та не засмічувати землю у таких масштабах. Так наші діти та ми будемо здоровішими”.

За результатами публічної консультації присутні домовились про взаємодопомогу, поради та підтримку у проведенні інформаційної кампанії щодо сортування відходів, також у найближчим час налагодять графік по вивезенню відходів, а мешканці, в свою чергу, пообіцяли більш сумлінно ставитися до проблем із сміттям у своїй громаді, зокрема використовувати марковані мішки.