Аби молодь Городницької громади не виїжджала в інші міста, а навпаки залишалася працювати на місцях, необхідно розробити чіткий план реалізації молодіжної політики, зокрема створити програму або стратегію. Про це йшлося на публічній консультації із заінтересованими сторонами, яку організувала 26 лютого ГО “Центр UA”.

На заході представники селищної ради, відділу освіти та культури, члени молодіжної ради громади та школярі обговорили ряд питань щодо способів ведення довгострокової молодіжної політики в ОТГ, з чого варто починати і хто буде в цьому зацікавленою стороною.

Як вважає Євген Духович, радник із комунікації реформ Програми “U-LEAD з Європою”, що жодна державна молодіжна політика не може бути ефективною, якщо не враховані інтереси молоді. Тому держава передала повноваження до ОТГ, хоч і не навчила молодь, що робити далі:

“Ваша влада, Ваш бюджет. Отже, Вам і приймати рішення щодо вироблення молодіжної політики. У громади Городниці є усі шанси на успіх!”.

Начальник відділу економічного розвитку, торгівлі, інвестицій та державних закупівель Городницької ОТГ Григорій Барам вніс ініціативу створення стратегії Програми реалізації молодіжної політики громади:

“Пропоную зосередити зусилля усіх стейкхолдерів на розробці довгострокової програми реалізації молодіжної політики”.  

Цю ідею підтримав і голова Молодіжної ради громади Олександр Чернишин, а також зазначив, що найбільш активним учасником у розробці Програми має бути молодь, яка є драйвером змін розвитку Городницької ОТ:

“Аби підготувати гарну програму необхідно створити  робочу групу, куди увійдуть представники Молодіжної ради, а також депутати віком до 35 років. Власне вони є нормотворцями молодіжної політики в ОТГ”.

За словами представниці Молодіжної ради Юлії Дмитренко, результати опитування серед молоді показують, що 40% з них хочуть брати участь у розробці та реалізації молодіжних проектів та ініціатив.

Одним із найважливіших напрямів розвитку зайнятості молоді на думку учасників є проектна діяльність. Працівник селищної ради Григорій Барам на прикладі досвіду Польщі зауважив, що це загальноєвропейська практика:

Усі гміни працюють над вихованням проектних менеджерів, які можуть заробляти написанням грантів. Так зростає самозайнятість молоді, громада отримує додаткові блага шляхом реалізації проектів. Тому я певен, що місцева влада не робитиме перешкод, а навпаки підтримає таку ініціативу”.

Окрім цього, учасники визначили завдання, які стоять перед ними задля активізації проектної діяльності в громаді. Зокрема, варто навчити молодих людей писати проектні заявки; забезпечити їм простір, де вони будуть “творити” проекти, а також всіляко підтримувати молодіжні  громадські організації.

До слова, представниця селищної ради Тетяна Мосійчук наголосила, більшість грантодавців не фінансують проекти від органів місцевого самоврядування, а виключно від представників громадських організацій:

“Громаді слід мати дієві організації, які спроможні створювати проекти та вигравати гранти”.

Учасники консультації відзначили і роль волонтерства у  набутті молоддю умінь та навичок, які їм можуть стати корисними у пошуку роботи в громаді. Зокрема, Ганна Миржиєвська, методист з дошкільної роботи, зауважила, що це дуже кропітка праця, адже дітей необхідно зацікавити волонтерською роботою:

Потрібно робити різноманітні активності, пропагувати ідею волонтерства як таку і бути готовими, що не всі зацікавляться. З 300 дітей умовно стануть волонтерами лише 30”.

Шляхом тривалої дискусії учасники публічної консультації дійшли згоди, аби забезпечити довгострокову молодіжну політику в Городницькій ОТГ, необхідно серйозно підійти до розробки Програми, в якій чітко окреслити основні напрямки молодіжної політики: проектна діяльність, волонтерство, створення школи виховання майбутніх тренерів, інформаційна кампанія.

Учасники публічної консультації висловили бажання продовжити роботу у даному напрямку і планують створити ініціативну групи з розробки  Програми розвитку молодіжної політики в ОТГ.

Проект реалізується за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», що спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. Програма співпрацює з Мінрегіоном у формуванні багаторівневої системи управління, яка є прозорою, підзвітною та реагує на потреби громадян.