НАКО, до складу якого входить Центр UA, спитав, як кандидати у Президенти вирішуватимуть проблеми корупції в оборонці

Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО) представив запитальник до кандидатів у Президенти щодо системних змін у секторі оборони. Вперше в історії завдяки інструменту українці зможуть дізнатись про те, як кандидати на пост Президента панують вирішуватимуть проблеми в оборонній сфері. Адже у період протистояння російській військовій агресії ці запитання є чи не найважливішими з точки зору основних завдань майбутнього Верховного Головнокомандуючого.

НАКО це громадський орган, створений українськими активістами та міжнародними експертами для аналізу корупційних ризиків, щоб підвищити прозорість та підзвітність, сприяти прискоренню реформ та здійснювати контроль державних органів у сфері безпеки та оборони. НАКО об’єднав фахівців Transparency International Ukraine, Ліга.net та ГО “Центр UA”, яку представляє Олег Рибачук.

Запитальнику містить сім ключових запитань, які стосуються євроатлантичної інтеграції, доступу до інформації, торгівлі з непідконтрольними територіями, закупівель, управління, землі в сфері безпеки та оборони. Кожне із запропонованих НАКО питань має детальне обґрунтування та актуальність.

«Дуже важливо, щоби кандидати у президенти відповіли на ці сім запитань, адже це допоможе виборцям отримати цінну інформацію і зрозуміти, які погляди має наступний президент щодо майбутнього України», – зазначив під час презентації запитувальника Володимир Огризко, співголова НАКО.

Згодом на сайті НАКО всі охочі зможуть ознайомитися з відповідями кандидатів та їхніми способами подолання корупції в секторі безпеки і оборони.

Запитальник НАКО до кандидатів на пост Президента України щодо корупції у секторі оборони

Запитання 1: До якої міри, на Ваш погляд, корупція у секторі оборони становить перешкоду євроатлантичній  інтеграції України? Якщо Вас буде обрано Президентом України, якими будуть Ваші кроки з її подолання?

Запитання 2: Певний рівень секретності у питаннях національної безпеки є важливим для кожної країни, проте надмірна засекреченість може сприяти поширенню корупції та зловживанню владою. Чи вважаєте Ви, що необхідно надавати більше доступу до інформації у сфері оборони, і якщо так, то як Ви пропонуєте це робити?

Запитання 3: Дієва система закупівель, яка забезпечує ефективне використання коштів і гарантує, що військовослужбовці мають усе необхідне, відповідає інтересам всіх українців. Як Ви пропонуєте зменшувати корупцію у сфері оборонних закупівель?

Запитання 4: Укроборонпром становить велику частину сектору оборони України. Які заходи Ви плануєте вжити, щоб забезпечити ефективне управління цим концерном?

Запитання 5: Легальна або нелегальна торгівля з непідконтрольними територіями (Донбас та Крим) створює корупційні ризики, зокрема, і в армії. Як Ви плануєте вирішувати цю проблему?

Запитання 6: Після розвалу Радянського Союзу Міністерство оборони успадкувало понад 600 000 га землі. Через корупцію та неефективне управління відомство вже втратило ефективний контроль над приблизно 100 000 га. Чи вважаєте Ви це проблемою, і які перші найважливіші кроки плануєте у цьому напрямку?

Запитання 7: Зараз в Україні у черзі на отримання службового та постійного житла знаходяться приблизно 47 тисяч сімей військовослужбовців. Які заходи Ви плануєте вжити для вирішення цієї проблеми?