15 травня представники ГО “Центр UA” разом із партійцями Об’єднання “Самопоміч”, ВО “Свобода”, “Громадянська позиція”, “Демократичний Альянс”, “Європейська партія України”, “Сила людей”, “Національний корпус”, “Народний контроль”, Громадський рух “Хвиля”, Рух “Визволення”, локальними партіями та активістами звернулись до Парламенту з вимогою негайно скасувати чинну корумповану виборчу систему з мажоритарною складовою та закритими списками.

Всеукраїнська акція “НІ! Виборам за законом Януковича” відбулась в 22 областях країни й об’єднала понад 2 тисячі громадян навколо вимоги скасувати виборчий закон президента-втікача та ухвалити Виборчий кодекс, що передбачає проведення парламентських виборів за пропорційною системою з відкритими регіональними списками. Зокрема, політики та активісти закликали депутатів облрад звернутися до Верховної Ради з проектом рішення, аби нардепи негайно доопрацювали та прийняли в цілому проект Виборчого кодексу (законопроект № 3112-1).

Нові виборчі правила запустять конкуренцію всередині партій і спонукатимуть політичні партії ретельніше відбирати кандидатів. Щоб завоювати довіру та голоси виборців, кандидатам доведеться працювати в регіоні й доводити свою спроможність відстоювати інтереси виборців. Свіжі обличчя та ідеї матимуть змогу нарешті увійти в політичний процес, забезпечити представництво всіх регіонів у Верховній Раді та більш стабільну роботу парламентської коаліції.

Виборча реформа – важлива частина Коаліційної Угоди, міжнародне зобов’язання України та передвиборча обіцянка Президента Петро Порошенко.

Проблеми чинної змішаної виборчої системи

Зараз в Україні діє змішана виборча система. Половина депутатів обирається на мажоритарних округах, половина – за пропорційною системою з закритими списками. “Мажоритарка” – це голосування за одного кандидата з тих, хто балотується на окрузі;  перемагає той, хто набрав найбільше голосів. Пропорційна система з закритими списками – це голосування тільки за партійний список; до Парламенту потрапляють партії, що набрали понад 5% по країні. Кількість депутатів від кожної партії пропорційна до кількості набраних голосів виборців.

Змішану виборчу систему в Україні запровадили спочатку за часів Кучми, а повернули – за Януковича. Саме завдяки їй Партії регіонів вдалося зберегти свою більшість у 2012 році, і країна прискореними кроками пішла в бік корупції та авторитаризму. Особливість змішаної системи в тому, що партія влади, яка втратила довіру виборців, все одно має шанс зібрати нову більшість за рахунок мажоритарників-самовисуванців, яких вона підтримає адмінресурсом.

Вінниця

Дніпро

Житомир

Запоріжжя

Кропивницький

Львів

Луцьк

Миколаїв

Новий закон – передумова якісного оновлення політичної еліти та впровадження відповідальної політики

Уже десять років українські та міжнародні експерти радять Україні перейти на європейську виборчу систему – пропорційну з відкритими регіональними списками.

За такої системи кандидатів висувають лише партії, формуючи окремі списки для великих регіональних округів – в умовах України регіональним округом може бути, наприклад, область. Виборці голосують і за партію, і за конкретного кандидата від неї по своєму регіону, тобто впливають і на те, які саме партії потраплять до Парламенту, і хто саме від цих партій отримає депутатський мандат.

Реальний крок до того, щоб провести парламентські вибори-2019 за новою системою, Верховна Рада зробила 7 листопада 2017 року. Тоді був ухвалений у першому читанні Виборчий кодекс (законопроект №3112-1), який передбачає відкриті регіональні списки для парламентських і частини місцевих виборів. Авторами проекту є депутати Олександр Черненко та Леонід Ємець, а також спікер Андрій Парубій. Проте відтоді кодекс “завис” у Комітеті з питань правової політики і правосуддя, що розглядає правки до законопроекту, яких подали аж 4 500.

Одеса

Полтава

Рівне

Суми

Тернопіль

Ужгород

Харків

 

Зараз останній для зміни виборчої системи

Аби нагадати депутатам про їхні зобов’язання, організатори акції зареєстрували десятки звернень до обласних рад з вимогою звернутися до Верховної Ради України для негайного доопрацювання та прийняття в цілому проекту Виборчого кодексу (законопроект № 3112-1), який встановлює пропорційну виборчу систему з відкритими регіональними списками.

Наступні чергові вибори до Верховної Ради відбудуться восени 2019 року. За загальноприйнятою світовою практикою змінювати виборчі правила можна не менше, ніж за рік до наступних виборів. Такий тривалий час потрібний для якісного впровадження реформи, розробки необхідної підзаконної документації, навчання представників виборчих комісій та підготовки виборчої інфраструктури.

Фактична виборча кампанія триватиме вже з початку 2019, тож нові правила потрібно ухвалити до завершення літньої сесії.

Херсон

Хмельницький

Черкаси

Чернігів

Чернівці

Сєвєродонецьк та Краматорськ

Нагадуємо, що вже 17 травня на площі Конституції в Києві народні депутати, представники політичних партій, активісти з усієї країни звернуться до Парламенту з вимогою негайного доопрацювання та ухвалення виборчої реформи.