Сучасний вигляд ринку «Центральний» в історичній частині Луцька неприпустимий, тож ринок варто перенести. Однак, в якому вигляді залишити часткову торгівлю на його території представники влади, активісти та підприємці згоди не дійшли — такі ключові висновки публічної консультації, що відбулася 7 березня за підтримки громадської організації «Центр UA».

З 2008 року міська влада намагається зрушити вирішення проблеми, яка пов’язана з розміщенням 20-річного ринку прямо під мурами середньовічного замку в центрі міста. Втім досі не вдалось знайти рішення щодо врегулювання цієї важливої для громади проблеми.

Заступник Луцького міського голови Олександр Рачков заявив, що позиція міської ради — ринок треба переносити, уточнивши, що всі ключові рішення щодо цього питання прийматиме депутатський корпус:

«Позиція однозначна — перенести. Інші позиції навіть не озвучуються і не обговорюються. Саме для цього була створена робоча група, яка має відшукати місця для переміщення ринку, а  підприємцям було запропоновано знайти альтернативні місця для переміщення», — заявив Рачков.

Процес перенесення ринку вже запущено: міськрада не продовжила договір оренди на частину землі (0,59 га) Волинській облспоживспілці і створила комунальне підприємство «Ринки Луцька», що має стати замінником споживспілки у посередництві з дрібним підприємцем, а також управляти всіма ринками міста. Хоча Волинська обласна споживспілка є найбільшим орендарем комунальної землі і де-факто обслуговує ринок вивозить сміття, постачає світло, надає санітарні послуги. Спілка виступає категорично проти перенесення ринку і підтримує його модернізацію. Вони також готові фінансувати реконструкцію ринку за проектом, який запропонує міськрада; єдина умова фінансування міськрада має продовжити договір оренди не менше, ніж на 10 років. Крім того, в організації на території ринку є нерухоме майно, з яким міськрада зобов’язана рахуватися. Наразі компромісного рішення між представниками Луцькради та обласної споживспілки немає. Олександр Рачков заявив, що є позиція міськради одностайна: з липня 2018 року не продовжувати договір оренди споживспілці на всі земельні ділянки. В свою чергу юрист споживспілки Ігор Гринчук зазначив, що організація захищатиме власне майно.

Підприємці, які є осердям ринку, Ігор  Дильов та Тетяна Біскуп також стверджують: наразі вагомих причин для перенесення ринку не бачать. Окрім того, вони не знають, куди торгівці можуть переїхати і чи стане альтернативне місце економічно рентабельним:

«Має бути повна концепція «Старого міста», включаючи ринок.  Як показало проведене нами опитування, половина підприємців висловила готовність вкладати кошти у модернізацію ринку, в тому числі у власні торгові павільйони. Наразі переконливих аргументів для перенесення ринку ми не бачимо: нам не надали жодних підтверджуючих цифр.. Якщо нам запропонують місце, яке економічно буде вигідне так само, як і цей ринок, тоді є про що говорити», — зауважив підприємець Ігор Дильов.

Проте власник другого за величиною луцького ринку Любомир Пахолку підтримує ідею міськради перенести «Центральний» ринок на іншу територію, зокрема, пропонує територію біля підприємства «Кромберг енд Шуберт»:

«”Центральний” треба переносити на територію нового ринку. Ми маємо зручні доїзди, парковку та навіть гідранти. До нас МНСники нормально заїжджають, а не так, як до Старого ринку. В нас інфраструктурний об’єкт розроблений за євростандартами», — заявив Дмитро Забокрицький, заступник директора ринку Любомира Пахолка.

Окрім бажання перемістити ринок, у міської влади досі немає чіткого бачення щодо механізмів переміщення ринку, коштів, за які можливо це зробити, а також розуміння організації простору, що звільниться після переміщення ринку. Для напрацювання цих змін була створена робоча група: вона представить концепцію облагородження простору під Луцьким замком. Власне, влада не виключає, що певна торгівля може продовжуватись на “звільненій” території. Однак хто зможе торгувати, а хто буде змушений шукати альтернативні місця збуту — досі незрозуміло.

Підсумки публічних консультацій у формі аналітичного звіту будуть підготовлені громадською організацією «Центр UA» та передані Луцькій міській раді для пошуку більш виваженого рішення у вирішенні цього проблематичного питання в Луцьку.