Політизація міської ради заважає депутатам ефективно виконувати покладені на них обов’язки.

Про це та інші проблеми з рівним доступом до політики в рамках Всеукраїнського туру “ЗміниТИ: взаємодія заради змін” подискутували представники громади Чернігівщини разом із аналітиками та експертами громадської організації Centre UA.

“Я би хотів, аби у міській раді було мінімум політики. На жаль, сьогодні її там більше, ніж хотілося. Вона проявляється в тому, що деякі фракції виконують завдання «згори»: якщо нагорі чубляться, то те ж саме починається на регіональному рівні. Це дуже заважає працювати”, – сказав депутат Чернігівської міськради Сергій Воробйов.

Як зазначив депутат, виключно партійне висування на виборах до міських рад покращило ситуацію з представленням інтересів громадян, але внесло більшу напругу в процес прийняття рішень.

Крім того, чернігівці обговорили внесення змін до виборчого законодавства до 2018 року, аби вони діяли вже на виборах 2019 року, та зменшення ролі політичної реклами на телебаченні. Піднімалося також питання корупційних ризиків в умовах виключно партійного висування.

“Ми повинні мати на увазі, що списки формуються партіями, і, враховуючи бар’єр, ті ж експерти, фахівці з певних питань не отримують перші номери в партіях. Ми бачимо, що в перших рядах йдуть лідер партії та грошові мішки, які їх фінансують, і саме вони будуть депутатами. Тому я вважаю, що було б доцільно, аби в новій виборчій системі передбачався механізм, де самі виборці могли б впливати на порядок проходження кандидатів, тобто відкриті списки”, – наголосив громадський активіст Сергій Забара.

Також було запропоновано запровадити ефективний механізм контролю за діяльністю депутатів усіх рівнів, зокрема можливість їх відкликати за порушення законодавства та прогули.

“Депутат на сьогодні абсолютно безвідповідальний, бо єдине, що може регулювати його діяльність, – рішення виборців обирати його чи ні на наступних виборах. Під час каденції йому байдуже, бо механізми відкликання є практично нереальними”, – констатував Сергій Воробйов.

Серед позитивних змін містяни відзначили ефективну реалізацією в Чернігові інструментів локальної демократії – електронних петицій та бюджету участі. Втім, щоб ці інструменти запрацювали, потрібна не лише позиція місцевої влади, але також небайдужість і залучення чернігівців до вирішення проблем міста.

Дізнатися більше про бюджет участі та електронні петиції можна на сайті міської ради.