Громадський рух ЧЕСНО заснували громадські організації та журналісти у 2011 році, рівно за рік до чергових парламентських виборів аби очистити Верховну Раду України від недоброчесних нардепів. Символом Руху є часник — засіб дезінфекції та боротьби з «нечистою силою» у політиці. Наразі Рух підтримують сотні активістів та волонтерів по всій Україні та за її межами. Ми не підтримуємо та не виступаємо проти жодної політичної сили або персоналії, наша мета – прозорість, публічність та підзвітність влади. З 2011 року ми контролюємо роботу народних депутатів України, а з 2015 року – і депутатів місцевих рад. Водночас, ми стимулюємо запит на якісну політику серед громадян через просвітницькі ініціативи.

Серед кампаній ЧЕСНО  – «Фільтруй Раду!», «Фільтруй Владу!», «Чесна весна – відповідальна осінь» та «Стеж за грошима». Ми працювали для очищення майбутнього парламенту від негідних депутатів: перевіряли чинних на той момент народних депутатів та кандидатів до наступного парламенту на відповідність «критеріям доброчесності» та публічно вимагали від політичних сил не допустити недоброчесних кандидатів до участі у виборах. Перед місцевими виборами 2015 р. ми перенесли наш досвід моніторингу роботи Верховної Ради Крім того, в 2013-2014 рр. ЧЕСНО аналізував діяльність міністрів уряду Миколи Азарова та публікував ґрунтовні розслідування  діяльності міністрів. Також після ухвалення складу уряду Арсенія Яценюка у лютому 2014 р. ми зробили експрес-аналіз «Уряду народної довіри». В 2014 р. під час позачергових виборів Президента України ЧЕСНО у партнерстві з IFES-Україна розпочали кампанію «Чесний кандидат», метою якої було збільшення фінансової прозорості передвиборчої кампанії та подальше запровадження фінансової прозорості в українській політиці. Ми підготували законопроект, що давав би можливість виборцям знати, хто фінансує майбутнього президента, народних депутатів України або учасників місцевих виборів, та отримати доступ до щорічних фінансових звітів політичних партій.

В міжвиборчий період ЧЕСНО фокусується на моніторингу роботи народних депутатів України та депутатів місцевих рад в 22 обласних центрах та в 31 міській раді: адвокаційна та інформаційна кампанії проти неособистого  голосування/ кнопкодавства нардепів в українському парламенті, відвідуваність засідань та комісій, аналіз декларацій депутатів. Ми проводимо журналістські розслідування за фактами конфліктів інтересів та зв’язків депутатів в різні періоди професійної кар’єри, відслідковуємо голосування-маркери на предмет підтримки резонансних рішень. ЧЕСНО є учасником міжнародної ініціативи «Відкритий парламент», яка у лютому 2016 року активізувала роботу в Україні заради забезпечення більшої прозорості роботи парламенту та залучення громадян до парламентських процесів. З метою впроваждення прозорості надходжень і витрат політичних партій та кандидатів у депутати різних рівнів спільно з Інститутом «Республіка» та у партнерстві з National Democratic Institute ЧЕСНО започаткували кампанію «Стеж за грошима» у 25 містах різних регіонів України. Проект втілюєтьcя шляхом залучення громадян до моніторингу витрат на передвиборчу рекламу. Ми прагнемо зробити усталеною традицією відповідальне ставлення політичних сил до звітування перед громадянами – не лише на час виборів, але й у міжвиборчий період Детальніше про Рух ЧЕСНО: cайт, фейсбук.