Рух «Сильні громади» було засновано, як рух «Сильні громади Донеччини» на межі 2014-15 рр. Тоді було зрозуміло, що активізація громадянського суспільства регіону потребує якісного наповнення, допомоги та дієвих практик контролю і впливу на владу. Актуальності таке розуміння набувало і через діючу суспільно-політичну монополію на Сході України, яка довгий час була основним фактором стримування політичної конкуренції.

За участі представників руху ЧЕСНО в регіоні та місцевих активістів зі Слов’янська, Покровська, Краматорська, Добропілля, Дружківки, Бахмуту, Лиману і інших міст, був утворений рух «Сильні громади Донеччини». Протягом 2015 року та початку 2016 року активісти з 13 міст Донецької області контролювали депутатів різних рівнів, рішення органів місцевого самоврядування, ефективність використання ними коштів, тощо. Рух став однією з платформ, яка дозволила налагодити комунікацію між громадськими активістами, які діють на контрольованому урядом Донбасу. Для цього та задля підняття рівня освіченості і розуміння практик контролю і впливу на владу, були проведені численні форуми, один з яких відвідали більше 400 учасників. Cерію навчань «Сильних громад Донеччини» пройшли більше 300 учасників.

Представники руху брали активну участь у контролі за місцевими виборами 2015 року у Слов’янську, Дружківці, Мирнограді, Святогірську, Селидовому, Покровську, Маріуполі, Павлограді та Кривому Розі.

З початку 2016 члени руху почали працювати і над зміною нормативної бази, яка діяла в громадах. Мова йде про демократизацію регламентів, введення ефективних та відкритих статутів, впровадження електронних петицій, громадських ініціатив, експертиз, положень про звітність представників місцевої влади, бюджетів  участі, тощо. Тобто про все те, що робить місцеве самоврядування прозорішим і ефективнішим.

Сьогодні рух виходить за межі регіону та називається рух «Сильні громади». Успішних досвід ведення кампаній із залучення громадян до контролю влади ми поширюємо і на інші регіони, зокрема, на Луганщину, Харківщину і Дніпропетровщину.

Детальніше про Рух «Сильні громади»: сайт, фейсбук.